Woda technologiczna

29/01/2024, 12:41
Woda technologiczna, nazywana również wodą procesową, stanowi nieodłączny element współczesnych procesów przemysłowych. Jest to specjalnie przygotowana woda, używana w systemach produkcyjnych do celów mycia, obróbki lub jako składnik samych wyrobów. Jednakże, należy zaznaczyć, że woda technologiczna jest klasyfikowana jako niezdatna do spożycia, a jej jakość ma istotny wpływ na efektywność procesów przemysłowych.


Charakterystyka wody technologicznej

 
Woda technologiczna różni się istotnie od wody pitnej pod względem jakości, ponieważ jej zastosowanie skupia się głównie na celach technologicznych. Klasyfikuje się ją jako wodę nieprzeznaczoną do spożycia, a jej parametry muszą być dostosowane do specyficznych wymagań danego procesu. Woda technologiczna jest więc niemal zawsze poddawana różnym procesom obróbki, aby spełnić konkretne normy i standardy.Procesy obróbki wody technologicznej

 
 1. Zmiękczanie Wody
  Jednym z kluczowych procesów obróbki wody technologicznej jest zmiękczanie. Woda często zawiera związki mineralne, głównie wapń i magnez, które mogą negatywnie wpływać na skuteczność procesów przemysłowych. Proces zmiękczania polega na zmniejszaniu twardości wody poprzez wymianę jonową, co pozwala uniknąć problemów z osadzaniem się kamienia kotłowego oraz utratą wydajności maszyn i urządzeń.

 2. Dezynfekcja
  Bezpieczeństwo procesów przemysłowych często wymaga zastosowania wody o odpowiednich parametrach mikrobiologicznych. Proces dezynfekcji eliminuje bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia produktu lub zatrzymania produkcji. Najczęściej używanymi metodami dezynfekcji są chlorowanie, ozonowanie czy też promieniowanie UV.

 3. Odsalanie
  W zastosowaniach przemysłowych często wymagane jest usunięcie soli z wody, zwłaszcza w obszarach, gdzie woda źródlana zawiera znaczne ilości soli rozpuszczonych. Proces odsalania obejmuje usuwanie jonów soli, co pozwala na uniknięcie korozji maszyn, a także na utrzymanie odpowiednich parametrów produktu końcowego.

 4. Filtracja
  Filtracja to proces, w którym zanieczyszczenia stałe są usuwane z wody za pomocą różnych rodzajów filtrów. Filtry mogą być mechaniczne, chemiczne lub biologiczne, w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, jakie należy usunąć. Filtracja jest kluczowa, aby chronić sprzęt i maszyny przed uszkodzeniami oraz poprawić jakość produktu końcowego.

 5. Demineralizacja
  Proces demineralizacji ma na celu usuwanie soli mineralnych z wody, co jest szczególnie istotne w procesach, gdzie obecność tych substancji może prowadzić do powstawania osadów lub zakłóceń chemicznych. Proces ten obejmuje zazwyczaj wymianę jonową oraz odwróconą osmozę.
 

Wpływ wody technologicznej na procesy przemysłowe

 
Jakość wody technologicznej ma kluczowe znaczenie dla efektywności i niezawodności procesów przemysłowych. Niewłaściwe przygotowanie wody może prowadzić do różnych problemów, takich jak osadzanie się kamienia, korozja elementów instalacji, czy nawet zanieczyszczenia produktów. Dlatego też, inwestycje w odpowiednie systemy obróbki wody technologicznej stają się coraz bardziej istotne dla przedsiębiorstw działających w różnych sektorach przemysłu.
 
 
Woda technologiczna, choć niezauważana w codziennym życiu, odgrywa kluczową rolę w procesach przemysłowych. Jej odpowiednie przygotowanie, poprzez różnorodne procesy obróbki, jest niezbędne do zachowania efektywności produkcji, zminimalizowania awarii maszyn oraz zapewnienia wysokiej jakości wyrobów. W miarę postępu technologicznego, coraz bardziej zaawansowane technologie obróbki wody technologicznej stają się nieodłącznym elementem nowoczesnych przedsiębiorstw przemysłowych.
 • #1
 • #2
 • #3
 • #4
 • #5
 • #6
Kontakt
STIMCHEM
ul. Przemysłowa 51
43-100 Tychy
NIP: 6462938755
REGON: 362193168

BIURO
tel. 32 307 37 99
biuro@stimchem.pl
DZIAŁ HANDLOWY
tel. 530 183 600
handlowy@stimchem.pl
DZIAŁ TECHNICZNY
tel. 570 100 727
skowalski@stimchem.pl

KSIĘGOWOŚĆ
tel. 530 450 634
ksiegowy@stimchem.pl
Go to top